پودگذاری انواع فرش

پودگذاری فرش > فرش‌های نیم لول باف > فرش‌های تخت بافت > رفع کیس خوردگی فرش > رفع آسیب تابر فرش

پودگذاری انواع فرش

آنچه در این محتوا بسیار مهم به آن اشاره می‌کنیم درباره پودگذاری فرش است تا بتوانیم در مراحل بعدی به‌طور کامل یک فرش را ترمیم کنیم .

پودگذاری فرش‌های لول باف

در این نوع فرش‌ها بعد از یک رج بافت یک پود کلفت و یک پود نازک کشیده می‌شود و فاصله بین تار زیر و رو به اندازه دو قطر نخ چله می‌باشد. به دلیل رد شدن پود ضخیم حفظ گردیده و پشت فرش هر گره به‌صورت برجستگی‌های منظم دیده می‌شود.

پودگذاری فرش‌های نیم لول باف

 در این نوع فرش‌ها نیز بعد از یک رج بافت دو پود به کار می‌رود. ولی هر دو پود با ضخامت یکسان و حد متوسط میان پود کلفت و نازک می‌باشد و به این دلیل بین دوتار زیر و رو به‌اندازه یک قطر نخ چله فاصله وجود دارد و از پشت یک گره به‌صورت بزرگ و دیگری کوچک دیده می‌شود و برجستگی‌های ریزتری نسبت‌به فرش لول دارد در این شیوه بافت دار قالی باید کجی داشته باشد.

پودگذاری فرش‌های تخت بافت

این فرش‌ها فقط یک پود دارند و بعد از یک رج بافت پود کلفت از بالای زیگزاگ از و از بین تارهای زیرورو رد می‌شود و در رج بعد از بین تارهای رو و زیر پود ضخیم را می‌کشیم و به این جهت که در این فرشا پود ضخیم مجرای پود نازک عبور می‌کند. دیگر هیچ فاصله‌ای در بین تارهای زیرورو وجود نداشته و تارها در جوار همدیگر قرار می‌گیرند و در پشت فرش هیچ برجستگی وجود نداشته و صاف می‌باشد. داشتن کوجی در این نوع بافت نیز الزامی می‌باشد.

رفع کیس خوردگی فرش

گاهی وقت‌ها دیده می‌شود که قالی حالت صاف و تخت ندارد و چین‌خوردگی مقطعی در سطح فرش بوده و آن قسمت اضافه‌تر به‌نظر می‌رسد. دلایل زیادی می‌تواند باعث این عارضه در فرش شود که یکی از علل آن ناهماهنگ بودن تراکم چله ها که در بعضی از قسمت‌های فرش زیاد بودن تراکم و همچنین استفاده از خامه هایی که با رج شمار فرش همخوانی نداشته و کلفت‌تر می‌باشد باعث این عیب می‌گردد که معمولاً کشیدن چله ها در طول و کشیدن پود ها در عرض مشکل را حل می‌کند. کیس خوردگی در گلیم‌باف فرش بعلت استفاده از پلی استر در چله و پود آن می‌باشد که اگر کیسی فقط از این ناحیه باشد با شی‌ء شکافتن گلیم و بافت مجدد آن با نخ‌های پنبه‌ای مرتفع می‌گردد. آب خور کردن چله ها قبل‌از چله‌کشی نیز تا حدودی مانع از کیسی می‌شود در بعضی قالی‌ها در حاشیه اول و آخر و گاهی حاشیه‌های بغل جمع شدگی به وجود می‌آید قسمت کیس خورده فرش بعلت این‌که بالاتر از سطح فرش قرار می‌گیرد پرزهای آن در اثر با پا خوردگی خیلی زودتر از بین می‌رود. ترمیم کیس خوردگی فرش به چند روش انجام می‌پذیرد اگر خیلی کم باشد به وسیله سوزن کشی می‌توان آن را رفع نمود .

سوزن را طوری در فرش می‌کشیم که از طول کیس عبور کرده و با کشیدن زیاد کیسی به حالت اولیه برمی‌گردد. اگر کیسخوردگی فرش زیاد و از قسمت پود باشد قسمت عرضی فرش را به پشت نموده قسمت کیسی را یک برش زده و پود اضافه که باعث یک کیس خوردگی شده را با درفش خارج می‌کنیم و اضافی آن را کوتاه می‌کنیم. گاهی عمل باعث می‌شود که گره‌ها در قسمت برش خورده جدا شود بنابراین باید سعی کنیم این برش در قسمتی از فرش انجام شود که در جلد ساده باف بیشتری داشته باشد که به نقشه فرش آسیبی نرسد به دو قسمت را جفت کرده به هم وصل می‌کنیم که نحوه آن توضیح داده‌شده است.

لطفا ببینید >>

 البته این روش در گذشته می‌شد و امروزه منسوخ شده‌است. اگر کیس خوردگی از طول فرش به دلیل شلی چله ها باشد در آن قسمت از پشت فرش چله ها را به وسیله نوک درفش ۱۰ سانت می‌کشیم تااینکه به سر فرش رسیده و اضافه آن از داخل ریشه‌ها خارج شود.

رفع آسیب تابر فرش

اصطلاح تابلو فرش یعنی یک رج از قالیچه در ارز و چه در طول به دلایل مختلف زاییده شده باشد که روش ترمیم آن به این صورت است که اگر فرش لول و یا نیم لول است. رج ساییده‌شده را با قلاب پشت پر می‌کنیم و همچنین یک رج از بالا و یک رجز پائین را پر می‌کنیم. اگر فرش تخت بافت بود فقط همان رج را به‌راحتی بافت می‌زنیم .

# پودگذاری فرش

همچنین ببینید >> دوخت کاور مبل